Kurabiye nin tarihçesi

Kurabiye nin tarihçesi

Misafirliğe giderken aklımıza ilk gelen hediye, misafir ağırlayacağımız zaman elimizin gittiği ilk tarif, sıcacık bir çayın, hatırlı bir kahvenin en güzel eşlikçisi… Tüm bunlar zihnimizde bir tabak dolusu kurabiyeyi canlandırmıyor mu?

.

Henüz pişme aşamasında yayılan mis gibi kokusu ile iştahımızı kabartan, annelerimizin elinin değdiğine ayrı, pastane vitrinlerindeki rengarenk, dopdolu görüntüsüne ayrı hayran olduğumuz kurabiyeler, hayatımızın tatlı birer parçası. Peki kurabiyeler hayatımıza ne zaman ve nasıl girdi, ilk kez kimlerin elinden çıktı ve insanları kendine böyle bağladı?

Çok eski zamanlarda kurabiye, termometre görevi görüyordu. Doğru duydunuz. Ekmek fırını gibi mekanlarda, ekmekler fırına sürülmeden önce fırının ısınıp ısınmadığını kontrol etmek amacı ile fırına atılan küçük hamur parçaları, şimdiki zamanın kurabiyeleri aslında.

İlk olarak fırın sıcaklığını ölçmek için kullanılan bu hamurlar, M.S. 7. yüzyılda, çikolata ve benzeri tatlar ile denenmeye başlamış. 17. Ve 18. yüzyıllarda ise daha farklı aromalarla ve farklı şekillerde üretilerek günümüze kadar gelmiş.

İstanbul Beyoğlu Fırını olarak biz de kurabiye çeşitliliğini künden güne arttırıyor ve bu hazzın her an ulaşılabilir olmasını sağlıyoruz.

ÇİKOLATA

pixiz-15-04-2020-13-59-26

KURABİYELER

IMG_20200420_075242

BEYOĞLU KEK

WhatsApp Image 2020-04-07 at 10.03.14

KANDİL SİMİDİ

ana3

KROKAN

KROKAN

GALETA

1